Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Budowa odcinka kolei regionalnych w Tadżykistanie ciągle na etapie planowaniaBudowa odcinka 400-kilometrowej linii kolejowej, która połączy Tadżykistan, Afganistan i Turkmenistan jest ciągle na etapie planowania, powiedział dyrektor Tadżyckich linii kolejowych Amonullo Hukumov dziennikarzom w Duszanbe, 22 lipca. Według niego, kwestie związane z finansowaniem budowy 50-kilometrowego odcinka na terenie Tadżykistanu zostaną rozwiązane po wprowadzeniu projektu do realizacji.

Pragniemy przypomnieć, że protokół ustaleń dla budowy połączenia kolejowego łączącego trzy kraje został podpisany podczas  spotkania prezydentów Tadżykistanu, Turkmenistanu i Afganistanu, które miało miejsce w stolicy Turkmenistanu Aszchabadzie 20 marca, w przededniu międzynarodowego święta Navruz (dzień wiosny) .

400 kilometrowy odcinek kolejowy ma połączyć afgańskie miasta Akina-Andkhoy z Atamurat-Imam Nazar w Turkmenistanie oraz Panj w Tadżykistanie. Pracownicy z Turkmenistanu bedą budować afgańską część torowiska. Zakończenie prac budowlanych jest planowane na 2015 rok. Połączenie kolejowe będzie odgrywać ważną rolę w umacnianiu gospodarki krajów w regionie.

Przewiduje się że Chiny, Iran i Kirgistan dołączą do tego ambitnego projektu.

Źródło: Asia Plus