Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Przekazy pieniężne są jednymi z kluczowych sposobów na walkę z ubóstwem w TadżykistanieWedług informacji opublikowanych przez Bank Światowy w ramach partnerskiego programu Snapshot, wzrostowi gospodarczemu w Tadżykistanie będzie towarzyszył znaczny spadek ubóstwa w kraju. Według informacji zawartych w raporcie, według Banku Światowego, procent społeczeństwa w Tadżykistanie żyjący w ubóstwie wynosił w 1999 rok aż 87%, a dziesięć lat później, w roku 2009 spadł do 47 procent.

Procent ludzi żyjących w skrajnym ubóstwie spadł z 73 % w 1999 roku do 14 procent w roku 2009. Pomimo poprawy ludzi żyjących w ubóstwie w Tadżykistanie nadal jest sporo, a redukcja ubóstwa jest jednym z głównych celów w polityce rozwoju kraju.


Według raportu  głównymi czynnikami jakie wpłynęły na poprawę sytuacji w kraju i zmniejszenie ubóstwa w latach 2003-2009 była praca rodaków na emigracji i dokonywane przez nich przekazy pieniężne.

Tymczasem rząd Tadżykistanu w lipcu 2013 roku zakazał publikowania informacji na temat ilości przekazów pieniężnych wysyłanych do Tadżykistanu przez emigrantów pracujących za granicą. Abdujabbor Shirinov  powiedział: "Wolałbym nie mówić o funduszach migrantów, ponieważ ten problem może być upolityczniony ."

źródło: asia plus