Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Rozmowy w sprawie kolei łączącej Tadżykistan, Afganistan i Turkmenistan w przyszłym miesiącuW przyszłym miesiącu w Duszanbe zostaną omówione kwestie budowy planowanego odcinka połączenia kolejowego na terytorium Afganistanu, który ma połączyć Afganistan z Tadżykistanem i Turkmenistanem.  Minister Transportu Khairullo Asozoda powiedział dziennikarzom w dniu 13 lutego, że decyzja w sprawie przebiegu afgańskiego odcinka kolei zostanie podjęta wspólnie przez przedstawicieli zainteresowanych państw.

Minister Transport Khairullo Asozoda, powiedział, że na chwilę obecną istnieją cztery różne wersje proponowanych tras.
Końcem stycznia były szef Tadżyckich Kolei Państwowych Amonullo Hukumatullo, powiedział dziennikarzom w Duszanbe, że Tadżykistan i Afganistan uzgodniły już trasę afgańskiego odcinka planowanej linii kolejowej Turkmenistan - Afganistan – Tadżykistan.

W dniu 30 stycznia , turkmeński MSZ wydał oświadczenie , w którym czytamy,  że " zgodnie z międzynarodowymi normami , projekty z udziałem kilku państw na podstawie wzajemnego szacunku i równości powinny być koordynowane przez wszystkie uczestniczące w projekcie strony. Ustalenie przez Tadżykistan i Afganistan, afgańskiego odcinka linii kolejowej bez udział Turkmenistanu jest tendencyjne i absolutnie nie do przyjęcia dla strony turkmeńskiej. "

Oczekuje się, że planowany 400- kilometrowy odcinek kolei połączy afgańskiego miasta Akina - Andkhoy z Atamurat - Ymamnazar w Turkmenistanie i Panj w Tadżykistanie.

źródło: asia plus