Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Tadżyccy naukowcy zaprezentowali elektrowni słonecznąPrezentacja elektrowni słonecznej opracowanej przez naukowców z Tadżykistanu miała miejsce w Tadżyckiej Akademii Nauk w Duszanbe, przez wiodącego w tej dziedzinie badacza z Centrum Innowacyjnego Rozwoju Nauk i Nowych Technologiach, Malika Soliyeva.


Malik Soliyev w wywiadzie dla portalu Asia Plus, powiedział, że elektrownia słoneczna została opracowana przez tadżyckich naukowców w ramach projektu Solar House.

" Części zamienne do elektrowni zostały dostarczone z różnych krajów i na miejscu zostały dostosowane do lokalnych warunków pogodowych. Ponadto nasi naukowcy opracowali i dostosowali kontroler ładowania dla tej elektrowni słonecznej." powiedział Soliyev .

Elektrownia słoneczna oparta jest na konwersji światła słonecznego na energię elektryczną , przy pomocy ogniw fotowoltaicznych (PV)  lub pośrednio za pomocą skoncentrowanej energii słonecznej (CSP). Skoncentrowanie systemów solarnych przy użyciu soczewek lub luster pozwala skupic dużą ilość światła w małym punkcie, gdzie przekazywana będzie energia.

źródło: asia plus