Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Ograniczenia w dostawie prąduOstatnie gwałtowne spadki temperatury w okolicach Dushanbe doprowadziły do zmniejszenia natężenia przepływu wody na rzece Vakhsh, gdzie umiejscowione są główne elektrownie wodne zasilające stolicę Tadżykistanu oraz kilka dużych miast. W przypadku powtarzania się takich sytuacji wprowadzone zostaną ograniczenia w dostępie do elektryczności na okres niskich temperatur.

 

 

W porównaniu do wcześniejszych miesięcy, w marcu ilość wytwarzanej energii elektrycznej spadła o 15% - 20%. Oficjalne komunikaty mówią, że racjonowanie energii zostanie wprowadzone we wszystkich dużych miastach, w tym także Dushanbe, jeśli zimno nadal będzie wpływało na zmniejszenie przepływu rzeki Vakhsh.

Reglamentacja weszła została ogłoszona już 13 października 2011 roku, jednak nie obejmowała stolicy kraju i dużych miast. Racjonowanie wprowadzane jest przeważanie w okolicach października lub listopada i trwa do marca lub kwietnia. Podczas racjonowania przepływ energii elektrycznej zmiejszany jest do 10 - 12 godzin dziennie. Zabiegi mają zmiejszych zużycie ciągle wzrastającego zapotrzebowania na elektryczniść, któremu kraj nie jest w stanie podołac w związku ze spadkami poziomu wód w głównych zbiornikach zasilających elektrownie wodne.