Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Iran połączy swoje linie kolejowe z sieciami Azji ŚrodkowejIrański Minister Transportu i Urbanizacji Ali Nikzad ogłosił, że Iran planuje przyłączyć swój system kolejowy do międzynarodowej sieci w pięciu punktach, poinformowała w dniu 26 maja irańska agencja prasowa Fars News Agency. "Pięć projektów nad którymi obecnie trwają pracę w celu przyłączenia ich do do międzynarodowej sieci kolejowej to połączenie Sarakhs z Azerbejdżanem, Khosravi z Irakiem, Shalamcheh z Irakiem, Chabahar z Morzem Południowym oraz utworzenie połączenia kolejowego z Iranu do Turkmenistanu, Kazachstanu i Chin,"  powiedział Nikzad.


Jeszcze nie tak dawno temu, bo na początku maja Nikzad poinformował, że już wkrótce zostanie oddana do użytku linia kolejowa łącząca krajowe sieci Iranu, Turkmenistanu i Kazachstanu.
Kolej połączy Iran do Turkmenistanu, a następnie do Uzbekistanu i Kazachstanu i połączy kraje WNP z Oceanem Indyjskim i krajami leżącymi w Zatoce Perskiej.

Porozumienie w sprawie budowy połączenia kolejowego między Iranem, Turkmenistanem i Kazachstanem podpisane zostało przez prezydentów Turkmenistanu i Kazachstanu w kwietniu 2007 roku w mieście Turkmenbaszy, a ostateczna wersja umowy została podpisana na szczycie w Teheranie we wrześniu tego samego roku przez trzech prezydentów.

FNA donosi całkowita trasa kolei będzie wynosić 1000 km, z czego 90 km będzie w Iranie, 700 km w Turkmenistanie i 210 km w Kazachstanie. Celem tego przedsięwzięcia ma być ułatwienie transportu towarów z krajów Azji Środkowej do Zatoki Perskiej.

źródło: asia plus