Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Głównym materiałem esportowanym przez Pakistan_głównym_eksporterem_cementu_do_TadżykistanuPakistan na rynek Tadżykistanu jest cement, który ma wysoki popyt i jest dostarczany przez terytorium Afganistanu. Pakistan obecnie dominuje na rynku Tadżyckiego cementu. Roczne dostawy sięgają ilości około 1,7 mln ton, co stanowi 75-80 procent krajowego rynku cementu. W oświadczeniu na konferencji prasowej w Duszanbe, 5 lipca, Mohammad Iqbal, Pakistański przewodniczący Stowarzyszenia Producentów, zauważył, że ​​jego kraj jest  gotów w przyszłości zwiększyć eksport cementu do Tadżykistanu.

"Pomimo zarzutów, że pakistański cement ma niską jakość, działamy zgodnie z międzynarodowymi standardami, a każda partia cementu przechodzi badania laboratoryjne", zauważył pan Iqbal. "Pakistan jest wśród najlepszych na świecie eksportetów cementu i dostarcza swoje produkty do 27 krajów świata." Przedstawiciele pakistańskich wiodących producentów cementu uczestniczyli w konferencji prasowej i zwrócili uwagę na to, że pojazdy przewożące cement do Tadżykistanu nie wracały puste. Według nich, przewożą produkty rolne i bawełnę z Tadżykistanu do Pakistanu.

"Nasze cementownie pracują na węgiel, a wiemy, że Tadżykistan ma duże zasoby węgla wysokiej jakości. Chcielibyśmy, zawrzeć umowę z rządem Tadżykistanu w sprawie eksportowania tadżyckiego węgla do Pakistanu ", powiedział jeden z przedsiębiorców Pakistańskich. "Chcemy rozwijać naszą działalność w Tadżykistanie," powiedział Mohammad Iqbal. "Chcielibyśmy zbudować cementownię, ale jest to kosztowna inwestycja wymagająca co najmniej 200.000.000 USD. W związku z tym, na tą chwilę nie jest to możliwe. "

Aktualna cena w Tadżykistanie za tonę Pakistańskiego cementu wynosi 1060 Somoni (trochę więcej niż 200,00 USD). W Pakistanie, cena jednej tony tego samego cementu wynosi nie więcej niż 65,00 USD. Według danych Ministerstwa Energetyki i Przemysłu Tadżykistanu, aktualne Tadżykistan potrzebuje 3 mln ton cementu rocznie. Tadżykistan importuje ok. 1,7 mln ton cementu rocznie z Pakistanu. Iran i Kazachstan zapewniają także znaczną część importu cementu do Tadżykistanu , podczas gdy krajowa produkcja znacznie zmniejszyła się w ostatnich latach.

Na terenie Tadżykistanu największą cementownią jest Tojikcement (Duszanbe), który ma zdolność produkcyjną 1.1 miliona ton cementu rocznie, lecz nie działa od początku 2013 roku ze względu na brak dostaw gazu ziemnego. Obecnie istnieje pięć głównych cementowni w Tadżykistanie o łącznych możliwościach produkcyjnych  1.3 miliona ton cementu rocznie. W ciągu pierwszych pięciu miesięcy tego roku, Tadżykistan wyprodukował 16.900 ton cementu, czyli 73.000 ton mniej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. W 2012, Tadżykistan wyprodukował 235.000 ton cementu, w tym 203000 ton przez Tojikcement.

Źródło: Asia Plus