Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

policjant skazany za torturowanie

Po dalszej analizie, sprawa Mashrafa Alijewa, byłego oficera z komisariatu w dzielnicy Yovon, który został skazany za torturowanie nastoletniego chłopca, została ponownie przeniesiona do sądu w okręgu Yovon. Pragniemy przypomnieć, że Sąd Rejonowy w Yovon , dnia 6 września 2012 uznał Mashrafa Alijewa winnym tortur i skazał go na siedem lat więzienia. Alijew został skazany za torturowanie i złe traktowanie 17-letniego chłopca w dniu 27 kwietnia 2012 roku.

Był to pierwszy przypadek oskarżenia o zbrodnię torturowania według art. ds. tortur, zgodnie z międzynarodowymi normami prawnymi, które zostały wprowadzone do kodeksu karnego Tadżykistanu w marcu ubiegłego roku.

W dniu 27 kwietnia, 17-letni chłopiec został zatrzymany przez policjanta pod zarzutem kradzieży w Yovon, w prowincji Khatlon i został przesłuchany bez obecności prawnika na komisariacie policji w Yovon. Był rzekomo bity aby skłonić go do zeznań. 28 kwietnia został wezwany na komisariat, gdzie bicie rzekomo kontynuowano. Chłopiec nie powiedział nikomu o jego złym traktowaniu, ale dnia 29 kwietnia próbował popełnić samobójstwo. Przeżył i został zabrany do szpitala.

Badania medyczne zostały przeprowadzone 30 kwietnia, a obdukcja miała miejsce 28 maja, która dowiodła poważnych uszkodzeń ciała.  Mashraf Alijew został uznany winnym na podstawie artykułu 316 dotyczącym "przekroczenia władzy publicznej". Został wyrzucony z pracy w strukturach Ministerstwa Spraw Wewnętrznych na okres pięciu lat. 24 marca 2013 r., wyrok przeciwko Alijewowi został odwołany, a jego sprawa została przekazana do ponownego rozpatrzenia, po proteście złożonym przez szefa Sądu Najwyższego, który postanowił, że wyrok wydany na Alijewa był zbyt łagodny.

Ponowny proces ma się rozpocząć w najbliższej przyszłości.

źródło: asia plus