Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Tadżycki pociąg zaatakowany w RosjiMohammad Egamzod ,oficjalny przedstawiciel ambasady Tadżykistanu w Moskwie, poinformował że na stacji towarowej Ternovka na relacji pociągu Yugo - Vostochnaya o północy w dniu 26 października 20 mężczyzn o słowiańskich rysach twarzy zaatakowało tadżycki pociąg.


"Według informacji otrzymanych od przewoźnika kolejowego , około 20 młodych ludzi o słowiańskim wyglądzie zaatakowało pociąg; kilku pasażerów odniosło drobne urazy, mężczyźni połamali również 20 okularów należących do pasażerów. Atakowi towarzyszyły obraźliwe słowa i rasistowskie groźby przeciwko pasażerom . Straż ochrony kolei, policja ani pracownicy stacji kolejowej nie podjęli żadnych działań w celu zapobiegnięcia atakowi", powiedział Egamzod.

Szef załogi pociągu chciał wysłać telegram do najbliższego dworca w Wołgogradzie, ale obsługa dworca w Wołgogradzie odmówiła przyjęcia,  twierdząc , że nie ma odpowiedniej umowy między rosyjskimi i Tadżykistanu firmami kolejowymi, powiedział Egamzod.

Tadżycka Ambasada w Moskwie zwróciła się do strony rosyjskiej  z prośbą o zbadanie ksenofobicznych  ataków, które miały miejsce za cichym przyzwoleniem lokalnych organów, a także o pokrycie  wszystkich wydatków i odszkodowań związanych z atakiem.

źródło: asia plus